Z histórie

Jánske ohne – sviatok letného slnovratu – JÁNSKE BLATO

S Jánom sa viaže veľa magických zvykov súvisiacich s letným slnovratom. Počas Svätojánskej Noci sa okrem zbierania liečivých bylín, pletenia vencov, či chytania svätojánskych mušiek, zvykli páliť Jánske ohne, vatry, čím sa privolávala bohatá úroda, zdravie, a blahobyt. Tradovalo sa, že na Jána majú najväčšiu moc všetky živly – zem, voda i oheň. Ohňu sa pripisovala magicko- očistná funkcia. Mládež, ženy aj muži na svätého Jána tancovali a spievali okolo vatier, často ich aj preskakovali, zabávali sa. V súčasnosti sa z týchto zvykov zachovalo pálenie Jánskych ohňov a samozrejme zabávanie sa. To všetko sme spojili do jedného kvalitného, adrenalínového, zábavného, kultúrne a emotívne plnohodnotného dňa, ktorý je známy pod názvom JÁNSKE BLATO.

Fyzickú zdatnosť, húževnatosť, šikovnosť a cieľavedomosť si môžeš overiť počas extrémneho preteku v blate. Dokáž, že si ALFASAMEC. Vyhraj sám nad sebou a zdolaj prekážky.

Skutočná zábava, spev, tanec, hudobné skupiny,  bubnová show a rôznorodý kultúrny program počas celého dňa, večera a noci ťa naplní pozitívnou energiou, dobrou náladou a množstvom zážitkov.

Každý slnovrat sa v minulosti chápal ako začiatok novej etapy vhodný na regeneráciu síl prírody aj človeka. A preto neváhaj a príď si svoje sily a odvahu zmerať, a vzápätí sa zregenerovať. Či skončíš prvý alebo druhý (posledný) určite sa zabavíš :-)