Ročník 2018 očami Podtatranských novín

Trať plnú blata a prekážok zdolávali stovky ľudí

Piaty ročník extrémneho prekážkového behu Jánske blato preveril kondičku i odvahu súťažiacich. Okrem prekážok sa totiž ďalšou výzvou stalo aj počasie.

Už predpoludním sa v Strážkach zatiahlo a miestami sa štartujúci tisli pod stanom s občerstvením, aby sa chránili pred lejakom, ktorý ešte viac rozbahnil a rozmočil päťkilometrovú trať, ktorá bola pre nich pripravená. Napriek tomu sa našlo niekoľko odvážlivcov, ktorí zvládli aj úvodnú rozcvičku.

Ako prvé sa na skrátenú trať vydali deti, medzi ktorými bol najrýchlejší Patrik Vaverčák. Medzi dorastom triumfoval Martin Dlugouský. Deti dorazili do cieľa mokré a zablatené, no väčšina z nich s úsmevom na tvári a dobrodružstvo hodnotili pozitívne.

Medzi dospelými sa ako prví na trať vydali členovia elitnej kategórie, ktorí tým pádom mali výhodu najmenej „rozbitej“ trasy, ktorú sa rozhodlo zdolať celkovo päťsto bežcov. Už krátko po štarte sa všetci súťažiaci museli vysporiadať s prebrodením rieky Poprad. Okrem toho ich čakal aj skok do bahnitej jamy naplnenej vodou, prechod po tenkej lávke ponad ďalšiu podobnú jamu či zdolanie kanála popod tyč a ponad klzké pneumatiky, takže o vodu núdza nebola. Jednou z prekážok a zastávkou, kde bežci získali prvý checkpoint-náramok, bolo aj plávanie v rybníku ku stredovému ostrovčeku a naspäť. Sily i vytrvalosť preverilo aj prudké stúpanie do rozbahneného kopca, pri ktorom mali na pomoc aj lano. Bodkou za desiatkami prekážok sa stala lezecká stena, symbolická gilotína, po ktorej čakala už len cieľová čiara. Tú s najlepším časom medzi mužmi zdolal Miroslav Jurčo časom tesne pod 34 minút pred Dominikom Gahurom a Miroslavom Lukáčom. Medzi ženami bola najrýchlejšia Denisa Blašková, druhá skončila Jarmila Laščinská a tretia Monika Mašlejová.

Súťažili aj tímy, kde bola najlepšia štvorica s názvom Raiffeisen v zložení Viktor Olšavský, Ľubomír Potok, Boris Oravec a Ján Baláž.

„Počasie nám veľmi nevyšlo, čo nás trošku mrzí, ale účasť bola napriek tomu rekordná – mali sme 516 pretekárov z celého Slovenska a Čiech, i keď prevládal náš región. Stretávam sa s pozitívnymi odozvami. Trať bola možno na vyššej úrovni ako Spartan Race a podobné extrémne behy,“ vyjadril sa Zdeno Koreň z organizačného tímu.